Haber Detayı
25 Nisan 2015 - Cumartesi 10:32 Bu haber 881 kez okundu
 
HDP EŞ BAŞKANI DEMİRTAŞ ELAZIĞ'DA
"DİYANET İŞLERİ İSRAF MEKANİZMASIDIR"
Siyaset Haberi


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Elazığ’da partilileri ile buluştu. Ataparak kapalı salonda toplanan yemekli toplantıya katılan Demirtaş, seçmenlerinden oy isteyerek hükümeti eleştirdi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş karayolu ile Diyarbakır’dan i Elazığ’a geldi. Salonu dolduran partililerinin yoğun ilgisi ile karşılandı.

Demirtaş ,” Türkiye’nin önünde iki yol olduğunu belirterek,” 7 Haziranda yaşanacak seçim sadece yeni dönem milletvekillerinin seçileceği bir seçim değil. Türkiye’nin önünde iki yol var.

1. yol şu anda AKP nin temsil ettiği, Akp nin şahsında tek adamlığa diktatörlüğe doğru giden, ülkede ki hiçbir farklığı kabul etmeyen ve Orta Doğu’da da Işıd,Elkaide benzerinde temsiliyetini bulan zihniyet bu seçimde bir seçenek olarak halkın önünde duruyor. Diğer seçenek ise demokrasi ve özgürlükler konusunda ülkenin bütün farklıklarını zenginlik olarak kabul eden yeni bir anayasada barış etrafında buluşura bilecek ve en önemlisi yoksuldan, işsizden çalışandan çiftçiden yana bir çizgi olacak. Bu çizgi ile HDP en güçlü şekilde temsil ediyor olacak.”şeklinde konuştu.

DİYANET BİR İSRAF MEKANİZMASIDIR

Demirtaş konuşmasının devamında , Diyaneti kaldıracaklarını ve yerine inanç başkanlığı kuracaklarını ifade ederek,” Sadece bu 12–13 yılda kazandıkları para Türkiye’nin bütçesinden fazladır. Parayı koyacak saklayacak yer yok. Sadece karalamak için söylemiyorum sizlerde izliyorsunuz. Bunlar çıkarlar kameraların karşısına iki inşallah, bir maşallah, bir bismillah hadi bir daha oy verin derler. Şunu unutmayın, biz anamızdan babamızdan her şeyden önce şunu öğrendik, bizim komşumuz açsa bizde aç olacağız dinimiz bize bunu öğretti. Bu nedenle diyorum ki bakın dini imanı en çok kullananlar kim biliyor musunuz? Diyanet işleri. O nedenle diyorum ki bu beladır bela. Din hizmeti vermiyorlar. Din hizmeti keşke verseler. Biz ne yapacağız. Biz diyoruz ki diyanet bir israf mekanizmasıdır. Onu kaldıracağız İnanç işleri başkanlığı kuracağız. Çocuklarımıza din eğitimi mi vermek istiyoruz en iyisini vereceğiz. Okullarda din eğitimi almak isteyen var, aramızda alevi var, Sünni var Bu ülkenin Hıristiyan, Musevi vatandaşları var, Süryani, Ezidi var. Herkese biz zorla kendi inancımızı dayatamayız. Ben size soruyorum, sizin çocuğunuza okulda zorla, zorunlu din dersi ile Hıristiyanlığı öğretseler ne yaparsın. Ne hissedersin. Bir Hırıstiyanın çocuğuna da biz zorla Müslümanlığı dayatamayız. Bu dinimizde aykırıdır. O yüzden diyoruz ki din dersini zorunlu olmaktan çıkarıp seçmeli yapacağız. İsteyen devletin okulunda hangi dini öğrenmek istiyorsa biz onun eğitimini verelim. Zorunlu din dersi olmazsa zannediyorlar ki hepimiz imansız kalırız. Hazreti Muhammed zamanında zorunlu din dersimi mi vardı.”dedi.

ALLAH YALANCININ BELASINI VERSİN Mİ?

Eş Başkan Demirtaş, Saraydaki israfa değinerek,” Bu dinin önderleri başta hazreti peygamber olmak üzere, bizlere, zenginliği, lüksü, israfı öğretmediler. Hazreti Muhammed geriye servet olarak Allahın emirlerinden ve kendi yaşam tarzından başka bir şey bırakmadı. Bunun dışında mirası var? mı yok. Bize diyorlar ki iz Hazreti peygamberin yolundan gidiyoruz. Allah yalancının belasını versin mi. Hz. Peygamber Bin 150 odalı lüks sarayda mı yaşadı. Hani onun yolunda gidiyordunuz. Diyanet işleri başkanının topluma önder olmalı. Sen nasıl bu milletin parasıyla bir milyonluk araba alıp makam aracı yaparsın. Kendine birde küçük saray yaptırmış Ankara’da Diyanet işleri başkanı. Bakın ben kaldırılacak dediğimde kıyameti koparanlar, bunu bilin kaldıracağız, lüks israf içersinde bu halkın paralarını çar çur edenler, bizim başımıza Allahın adını kitabını konuşanlardan bahsediyorum, bunların propagandalarına kanmayın. Yaptırdığı sarayın mermerlerini yurt dışından getiriyor, Türkiye’de bulamıyor. Yaptırdığı sarayın bardaklarını altın kaplama yaptırıyor. Bir tanesi bin tele asgari ücret 900 küsür ama bir bardak bin TL. Bakın bu şaka değil, Müslüman böyle yaşayamaz, bırakın Müslümanlığı halk bu kadar yoksulken insan böyle yaşayamaz. Ve bu gücü bu halktan aldılar halktan aldıkları oyla bu güce eriştiler. Bunun hesabını da halkın sormazı lazım.” Dedi.

Selahattin Demirtaş, hükümetin sorunları çözmediğini belirterek,” Biz ne söylüyorsak bilerek söylüyoruz. Biz halkımızın inancını, kimliğini yaşam tarzını çok iyi biliyoruz, onları bilerek bunları söylüyoruz. Bunların kara propagandalarına sakın inanmayın. Allah’tan korkmuş olsalardı, biz saygı duyardık, kanuna kitaba uysalardı biz saygı duyardık bunu yapmıyorlar. Etraflarında biriktirdikleri iş adamları ile müteahhit gurubun devleti haline geldiler. Öylesine para kazanıyorlar ki öylesine bizim aklımız hayalimiz almaz kazandıkları paralara. Ve buna kimse dokunmasın diye her türlü çılgınlığı yaparlar. Sır bu ellerindeki güç elerlinden kaymasın diye. Bunarlın de iktidara geldiklerinde kafalarında ne vardıysa bilmiyorum, ama o günle bu gün arasında çok fark var.2002 de iktidara geldiklerinde bu halkın bütün sorunlarının çözümüne söz verdiler. Yolsuzluğu hırsızlığı bitireceğiz dediler, Kürdün sorununu çözeceğiz dediler geldiğimiz noktaya bakın. Kürt sorunu yoktur diyor. 13 yıl sonra geldiği nokta budur. Daha ne yapalım size diyor, olağan üstü hali kaldırdık diyor. Ceza evinde zaten ana dilinde konuşabiliyorsun diyor. Birde seçmeli derse var okulda Kürtçe daha ne istiyorsun diyor. Seninin daha neyin yok diyor. Bakın bir kürt için bundan daha büyük hakaret olmaz, Biz sana verdik diyor. Sen kimsin bize veriyorsun, Sen kim oluyorsun da bize sadaka vermiş gibi, size verdim daha ne istiyorsunuz diyorsun. Onurlu olan insan bu laftan dolayı bu hakareti kabul etmez. Çünkü bizim anadilimiz onun verebileceği bir şey değil. Allah’ımız bizi nasıl yaratmışsa o öyledir. Doğduğumuzda o bizim hakkımızdır. Ceza evinde bile diyor Kürtçe konuşmayı serbest yaptık, İnşallah sana da kısmet olur orda anadilinde konuşursun “ dedi.

KAFASINI KALDIRANA DİNLE VURUYORLAR

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, halkı din eliyle susturduklarını ifade ederek,” Peki, bunları nasıl başarıyorlar halk niye isyan etmiyor halk bu kadar zulme rağmen niye isyan etmiyor kimin eliyle bunu yapıyorlar diyanet eliyle yapıyorlar. İşte o susturma ışını de diyanet eliyle yapıyorlar

O nedenle diyorum ki din bunların elinde rehine olmuş rehine dini sopa olarak almışlar kafasını kaldırana dinle vuruyorlar.

Açlığa isyan edene dinle vuruyorlar işsizliğe isyan edene, kullandıkları sopa Allahın bize gönderdiği din değil yanlış anlamayın devletin hükümetin dinidir İslamiyet değil alakası yok.

ben bu nedenle diyanet kalkarsa din özgür olacak diyorum..Dini Seydalardan öğrenin  dini melelerden öğrenin gidip camiden öğrenin ananızdan babanızdan öğrenin diyanet olmasa dinsizimi kaçağız .Hangi dinde ibadet yapacağına ilahiyat karar veriyor .Kürtçe zazaca hutbe verdiklerinde  diyanet isterse soruşturma açtırır  niye  Türkçe konuşmadın böyle bir din olurumu,İslamiyet böyle bir din mi?.Var mı islamiyette sen zazaca konuşamasın diye var mı tek kelime Türkçe bilmeyen İnanlar ne yapacak nasıl ibadet edecek.Sen hude diyemiyorsan hade yasaksa  Allaha  nasıl sesleneceksin yasaklıyor onu işte. Buna nasıl devlet karar veriyor.Allaha hangi dilde yalvaracağımıza diyanet karar veremez devlet karar vermez. Allah bizi hangi dilde yaratmışsa merak etmesin diyanet Allah anlıyor bizi zaten. Allah Kürtçede biliyor zazacada  Arapça da Lazca da biliyor  merak etmeyin o yaratmış o ey diyanet işleri  başkanı sen Kürtçe bilmiyor anlamıyor olabilirsin  Allah büyüktür o biliyor  merak etmeyin.

Başbakan cıkmış HDP dine karşı bak HDP dini kaldırmaya çalışıyor sığınabildiği budur işte, Allah yalancıyı sevmez sayın başbakan sevmez yalan söyleme aman aman  ney aparsan yap yalan söyleme cık halkın karşına Gerçekleri anlat. Ayrıca sen yalan söylemeyi beceremiyorsun sanın ustan iyi biliyordu sen bilmiyorsun. Gerçekten beceremiyor yalan söylemeyi, yalan söyleyince hemen ballı oluyor. Bak o onun ustası maharetliydi on tane yalan söylüyordu banamasın demiyordu ama bu başaramıyor.”diye konuştu.

Kaynak: ( Ajans23 Haber Merkezi) - Ajans23 Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler: "DİYANET, İŞLERİ, İSRAF, MEKANİZMASIDIR"
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Karla Karışık Yağmur
Güncelleme: 23.01.2018
Bugün
-
Çarşamba
-
Perşembe
-
İstanbul

Güncelleme: 22.01.2018
İmsak
06:46
Sabah
08:17
Öğle
13:23
İkindi
15:52
Akşam
18:17
Yatsı
19:40
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
39
34
3
3
12
18
2
Galatasaray
38
40
4
2
12
18
3
Fenerbahçe
36
36
2
6
10
18
4
Beşiktaş
33
31
3
6
9
18
5
Trabzonspor
30
35
4
6
8
18
6
Göztepe
30
31
6
3
9
18
7
Kayserispor
30
26
4
6
8
18
8
Sivasspor
27
24
7
3
8
18
9
Bursaspor
25
28
7
4
7
18
10
Yeni Malatyaspor
23
21
7
5
6
18
11
Kasımpaşa
22
28
8
4
6
18
12
Akhisarspor
20
23
8
5
5
18
13
Alanyaspor
18
30
10
3
5
18
14
Osmanlıspor FK
18
26
10
3
5
18
15
Gençlerbirliği
17
22
9
5
4
18
16
Antalyaspor
17
20
9
5
4
18
17
Atiker Konyaspor
16
18
10
4
4
18
18
Kardemir Karabükspor
9
14
13
3
2
18
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı