Haber Detayı
03 Şubat 2015 - Salı 11:13 Bu haber 553 kez okundu
 
KAYED'DE KONGRE HEYECANI
Haberi


Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği (KAYED) 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi.

 

Elazığ Eczacılar odasında divan başkanlığını Yunus Genç, divan katipliklerini ise Gülşah Er ve Selime Dinç’in yaptığı kongreye, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, KAYED Genel Başkanı Murat Özekinci, KAYED gönüllüleri ve Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Serpil Bulut ve üyeler katıldı.

Kongrede bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Yanılmaz, KAYED’in 2. olağan kongresinin hayırlara vesile olmasını dileyerek, KAYED gibi merkezi Elazığ olan ve diğer illerdede şubeler açan bir derneğin kent için önemli bir kazanım olduğunu belirtti.

Günümüzde dernek kurmanın çok kolay ancak yürütmenin bir o kadar zor olduğunu ifade eden Yanılmaz, Elazığ’ı sahip çıkmak isteyen insanlar olarak zoru başarmanın mücadelesi vereceklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Bende ortaokuldan itibaren hep derneklerde ve vakıflarda görev almış ve mücadele etmiş biri olarak bir dernek yönetmenin ne anlama geldiğini çok iyi bilirim. Bir derneği ayakta tutan o derneğin üyeleridir. Eğer bir derneğin geliri ve gideri sadece dernek başkanına düşüyorsa o dernek, dernek olmaktan çıkmış Ahmet’in Mehmet’in iş yeri olmuştur. Onun için KAYED başta olmak üzere Elazığ’da ki bütün dernek üyelerine buradan sesleniyorum. 5-10 lira dahi olsa dernek aidatlarınızı ödeyin. Bir derneğe üye olmanın gereği o derneğe aidiyet hissetmektir. Eğer üyeler bunu hissederse dernek ayakta kalır. Dernek ve üye sayısını ne kadar artırırsak o kadar sosyalleşme olur ve bizim insanımız ne kadar sosyalleşirse Elazığ’a o kadar katkısı vefaydası olur.”

 “Sosyal bir toplum olmalıyız”

Toplum olarak sosyal faaliyetlerin önemine dikkati çeken Yanılmaz, toplumun sosyalleştikçe daha çok gelişeceğini ifade ederek, “Evinden işine, işinden evinibir toplum değilde yerine göre evinden çıkıp sosyal faaliyetlerin içinde olan bir toplum olmalıyız” dedi. Yanılmaz, şöyle devam etti:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO’da çalıştığım dönemlerde iş dolayısıyla Kanada’ya sık sık gider giderdim. Bir gün Toronto Doğalgaz genel  müdürü ile sohbet ediyoruz. Hanımı da sohbette şunu söyledi. ‘Ben filanca sağlık derneğinin üyesiyim. Dernek üyeleri olarak haftanın belirli günlerinde gider filanca polikliniğin ambulansını

kullanırız. Mesela ben her cumartesi saat 17.00-20.00 saatlerinde arasında ambulans şoförlüğü yaparak manevi görevimi yapmış olurum. Bir de derneğimin bana vermiş olduğu görevleri yerine getiririm.’ KAYED çok önemli bir iş yapıyor. Esasında çok kelimesi az kalır, çok çok çok önemli bir iş yapıyor.”

Ankara’da görev yaptığı sıralarda başından geçen diğer bir anısını üyelerle paylaşan  Yanılmaz, şöyle devam etti:

“Bir gün telefon geldi. ‘Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne annemi yatırdım, şu grup kana ihtiyacım var, bulamıyorum, sizi aramam söylendi.’ Bizim 7 bin çalışanımız vardı. Hepsinin kan gruplarını çıkarmıştım. Arkadaşlardan birini gönderdim. Aradan 5-6 ay zaman geçti Gaziantepli biri geldi. ‘Ben o gün Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’nden arayıp kan isteyen kişiyim. Deli gibi geziyordum hastane bahçesinde, kan arıyorum. Biri dedi ki ‘ne geziyorsun’, filanca grup kanı arıyorum. Dedi ki ‘EGO’nn genel müdürünü arasana.’ Ben onu tanımam, o beni tanımaz. Arasam telefonuma çıkarmı, çıkmaz mı? Telefonuma çıksa hangi vasıfla kan arıyorum da sizi aradım diyeceğim. Olsun sen ara dedi bende sizi aradım. Sizde elemanlarınızı gönderdiniz annem ameliyat olup sağlığına kavuştu. Teşekkür etmek için size geldim. Şimdi

İnanıyorum ki KAYED’e teşekkür için gelen binlerce kişi vardır. O teşekkürler ve dualar yeter. Varlığımızın nedeni insanı yaşatmaktır. İnsanımızı yaşatan en önemli unsur ihtiyaç olduğu anda ulaşabileceği kandır. O kanıda organize etmek Kayed’in elinde oluyor. Tekrar tebrik ediyorum.

Elazığ’ın komşu illere yakınlığı açısından bölgenin merkezi olmayı hak eden bir il konumunda olduğunu dile getiren Yanılmaz, sözlerini şöyle noktaladı:

“Bizler hep birlikte bir gücüz ve hep birlikte geleceği kovalayan insanlarız ve ana merkezimize de insanımızın huzurunu, mutluluğunu ve refahını aldığımızda göreceğiz ki Elazığ gerçekten farklı bir il olacak, marka bir il olacak. Bunu sağlayacak unsurlarda KAYED gibi genel merkezi Elazığ’da olan dernekler olacak. Ben bu vesile ile

kongre’nin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Aman siz, siz olun aidatınızı ödeyin, başkanınızı zor durumda bırakmayın.

-“Şükürler olsun ki binlerce kişiye kan bağışı yapılmasını sağladık.”

KAYED Genel Başkanı Murat Özekinci ise yaptığı konuşmada, derneğin 2012 yılında genel merkez Elazığ olarak kurulduğunu söyledi.

Gelinen noktada Türkiye’de İstanbul, Konya, Antalya, Diyarbakır, Malatya, Muş olmak üzere 7 ilde faaliyet faaliyetlerde bulunduklarını aktaran, Özekinci, hedeflerinin Türkiye genelene yayılarak ülkenin 4 bir tarafında yardıma ihtiyacı olan insanlara en kısa sürede ulaşabilmek olduğunu belirtti.

Tüm Türkiye’de 10 bine yakın gönüllü üyeleri olduğunu ifade eden Özekinci, şunları kaydetti:

“Bir çok zorluğun üstesinden gelerek derneğimizi bugünlere taşıdık. Tabi bunu başarırken gücümüzü sizlerden aldık ve desteğinizle sesimizi tüm Türkiye’ye ulaştırmak

hedefine daha emin adımlarla yürüdük. Hepinize çok teşekkür ediyorum. Günümüzde dernek kurmak çok kolay ama devamını getirebilmek hakikaten çok zor. Çoğu dernekte üyelerin derneklerine sahip çıkması söz konusu. Kurulduğumuz günden bugüne binlerce hasta ve hasta yakınına yardım etmek için çaba sarfettik. Telefonlarımız gece gündüz onların bir yardım çağrısı için açık bekledi ve gönüllülerimizin desteği şükürler olsun ki binlerce kişiye kan bağışı yapılmasını sağladık.”

 -“Elazığ konum olarak bölgenin sağlık merkezi durumda”

Elazığ’ın coğrafik konumu itibariyle bölgenin sağlık merkezi haline geldiğini ve çevre illerden çok sayıda hastanın şifa aramak için kente geldiğini ifade eden

Özekinci, bu oluşumun gönüllüler olarak daha çok hastaya ulaşma ve daha çok hayır duası almak imkanı sunacağını belirtti.Elazığlı gönüllüler olarak bu hayır yarışında en önde yer almak derneğe gönülden bağlılığın ve desteğin şart olduğunu belirten Özekinci, “Bu insanlar Elazığ’dan gittiklerinde sadece şifa aradıklarından değil Elazığ’ın iyilikseverliğinden de bahsedecekler” diye konuştu.

Dernek olarak sadece kan bulmakla yetinmediklerini farklı sosyal projeler de ortaya koymaya çalıştıklarını ifade eden Özekinci, şöyle devam etti:

“Bunlardan en önemlisi “Minik Kalpleri Sevindirelim Oyuncak Projesi” idi. Bu kapsamda 3 bine yakın oyuncak topladık ve kırsal kesimdeki çocuklara dağıttık. Bu oyuncak dağıtımında bizlerle olmanızı ve o çocukların gözlerindeki sevinci ve mutluluğu görmenizi isterdim. Bunu gördükten sonda daha çok çalışarak, projeler üreterek daha çok insanımıza ulaşmamız gerektiğini ve insanlarımızın sevgiye ihtiyacı olduklarını anladık. İnsanlarımıza yardım ettikçe ve onlarla gönül bağlarımızı kuvvetlendirdikçe amacımıza ulaşmış olacağız. “Prodes ile Kan Arıyorum Projesi” gerçekten derneğimizi geleceğine ışık tutan önemli bir proje oldu. Kurduğumuz danışma ofisi kapsamında 0 850 ile başlayan hat vasıtası ile tüm Türkiye’den bize ulaşan hasta ve hasta yakınlarına yardımcı olmaya çalıştık. İnsanlarımızın derneğimize gelerek kan bağışı konusunda bilgi almalarını sağladık, kan ihtiyacı noktasında yardımcı olmaya çalıştık, bu amaçla bilinçlendirme çalışmaları yaptık. “İnsani Değerler ve Kan Bağışı” isimli konferanslarla insanların gönüllerine ulaşmaya çalıştık ve derneğimizin amacını anlatmaya gayret ettik. Bu konferanslarda emeği geçen Prof. Dr. Serpil Bulut hocama gönülden teşekkür ediyorum. Bunları yaparken gerçekten zorladık ama içimizdeki insan sevgisi ve hizmet aşkı başarmak için bizi hep motive etti. Bu başarı sadece bizlerin fedakarlığı ile değil tüm gönüllü üyelerimizin desteği ile olmuştur. Allah yar ve yardımcımız olsun…”

-“Osmanlı vakıf kültürü gibi önemli değerleri bizlere bahşetti”

FÜ Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serpil Bulut’da KAYED’in gönüllü bir üyesi olmaktan dolayı onur duyduğunu belirtti.

Kendisine söz hakkı verilmesinden dolayı ayrıca mutluluk duyduğunu ifade eden Bulut, “Dünyanın hangi ülkesine gidersek gidelim Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olduğumuzu, çok büyük bir imparatorluğun ve yedi düvele hükümdarlık yapmış büyük bir ecdada sahip olduğumuzu ve onların mirasını  taşıyan bir nesil olduğumuzu gururla ifade ediyoruz. Ne mutlu bize son yıllarda büyük atılımları ile bugünleri yaşatan büyük liderlerimize hepsine minnettarız” dedi.

600 yıllık bir imparatorluğun Türkiye insanına bahşettiği büyük değerler olduğunu söyleyen Bulut, bunlardan en önemlilerinden birinin vakıf kültürü olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Yaklaşık 700 civarında vakıf kurarak toplumunun her kesimine büyükten küçüğe, zenginden fakire yardım etmeyi hedefleyen, sadece yaratılmışların en yücesi olan insana değil aynı zamanda Yaradan’ın dünya üzerinde yarattığı her canlıya ve bazende cansızlara hizmet etmek için kurulmuş olan bu vakıfların bir toplumu ne düzeye getirdiğini anlamak çok zor değil. Basit bir örnek göçmen kuşların seyahat ettiği topraklar üzerinde seyahat esnasında aç kalmamaları için yemlenmelerini sağlayacak ortamları hazırlama vakfını kuran benim atamdır. Bir konakta çalışan kimsesiz bir yoksul hizmetkarına hizmet esnasında yanlışlıkla kırdığı konak malzemelerinin maddi olarak karşılanmasına katkı sunacak vakfı kuran benim atamdır. Ama ne yazık ki o günün canlı cansız bütün varlıklarına hizmet etmeyi görev edinmiş olan bir imparatorluğun torunları olarak bizler bugün yaratılmışların en muteberi olan insanı ayakta tutabilecek kan denilen o yaşam sıvısının temin edilebilmesi ve böyle bir eksikliği tamamlayabilmek için dernek kurmak durumunda kalıyoruz. Çok mutluyum, arkadaşlarım böyle bir derneği başarıyla kurdular. Sadece Elazığ’da değil çevre illerimizde de bu konuda gerekli şubeleri açarak, her türlü eğitim aktivitelerini hayata geçirerek çok büyük bir boşluğu doldurdular.”

-“Kan ihtiyacı olduğunda radyolardan anons yapılıyor olması bir eksikliğin göstergesidir”

Geçmişte olduğu gibi bugün de hala kan ihtiyacı olduğunda radyolardan anonslar yapılabildiğini anımsatan Bulut, şöyle devam etti:

“Bizim gençlik yıllarımızda televizyonda veya radyoda büyük programlar iki sebeple kesilirdi. Bunlardan biri en korktuğumuz şey “Dikkat dikkat Türk Silahlı Kuvvetleri yönetime el koymuştur” anonsu idi ki bundan çok korkardık. Çok şükür o günler artık geride kaldı ama ikincisi de şuydu; “Dikkat dikkat Haseki Hastanesi’nde yatmakta olan bir hasta için çok acil 0 RH grubu kana ihtiyaç vardır.’ Bunun açılımı şudur; ‘Dikkat dikkat acilen insana ihtiyaç vardır.’ 70 milyon nüfusuyla övündüğümüz bir ülkede, dünyanın her tarafına artık hükmediyoruz, akademik, siyasi, ekonomik, bilimsel olarak ve insan olarak her yerde sözümüz geçiyor dediğimiz bu dünyada biz hala günde bir kere iki kere, ‘dikkat dikkat acilen insana ihtiyaç vardır’ cümlelerini duyuyorsak birşeyler eksik gidiyor demektir. Biz bunu nasıl yapacağımızı biliyoruz ama  bildiğimize inanmıyoruz. Kan yaşamak için vaz geçilmez sıvıdır. Rabbim böyle yaratmış biz öyle dernekler kurmalıyız ki artık kan vermeyin, ihtiyaç olduğunda  sizden isteyeceğiz demeliyiz. Kan veren kardeşlerimiz, gelin bu kanları ihtiyaç duyan ülke dışında insanlara verelim demeliyiz. Ben inanıyorum ki derneğimiz ve bizim zihniyetimizde olan kardeşlerimiz manevi değerlerimizi tekrar hayata geçirerek insan olduğumuzu kendimize ve kendimizden sonrakilere bir kez daha hatırlatarak  kimlerin torunları olduğumuzu bir kez daha hatırlayarak dünyanın her tarafına kan ihtiyacı olan zavallılara bunu kanı nakletmeye talip olacağız. Bunu yapabilecek güçteyiz ve bunu başarmanın belki de ilk adımlarını sayın başkanımız Murat bey vasıtasıyla yine bu şehirden atarak başlatacağız. Ben inanıyorum sizlerde inanın.”

Konuşmaların ardından divan Başkanlığınca 2014 yılı faaliyet ve denetleme kurulu raporları okundu, üyelere söz hakkı tanındı. Dernek yönetim kurulu üye sayısının 7’den 9 a çıkarılması ile tüzük değişikliğine gidilerek, yapılan oylamada çoklukla kabul edildi.

Tek liste ile gidilen seçimle derneğin yönetim Kurulu asıl ve yedek, denetim kurulu asıl ve yedek ile disiplin kurulu asıl ve yedek üyeleri belirlendi. Derneğin yönetim kurulunda yer alan isimler şunlar;

Yönetim Kurulu Asıl  : MuratÖzekinci, Yusuf Oğuz, Oğuzhan Danış, Halil Çelik, Ahmet Hızal, Şevket Yoldaş, Selime Dinç,  Ayşe Canbay, Nur Gülşah Er.

Yönetim Kurulu Yedek : Fethi Ahmet Küçük, Oğuzhan Güleşen, Mete Yeşilçınar, Erhan Demir, Onur Özsever, Harun İpek, Seda Demirtaş, Duygu Elmas, Rabia Koşar

Denetim Kurul Asıl   : Mehmet Çevik, Mertcan Polat, Alparslan Gür, Emrah Mahmutoğulları, Ali Kemal Yavuz

Denetim Kurulu Yedek : Murat Demirel, Celal Seçkin, Muhammed Kizirgil, İlknur Tabak, Nezaket Deniz

Disiplin Kurul Asıl  : Derya Simge Topuz, Cahit Karahan, İlhami Sadullah Fırat, Orhan Şirin, Yücel Kaya

Disiplin Kurulu Yedek: Seda Özekici, Osman Emre, Erhan Sancar, Cihan Korkmaz, Şüheda Gürakar

Kongrenin kapanış konuşmasını yapan Başkan Özekinci, 2016 Ocak ayında 3. kongreyi yapacaklarını belirterek, dernek olarak en iyi noktaya gelebilmek için ciddi manada destek istediklerini vurguladı.

Derneğin yapısı ile ilgili bilgiler veren Özekinci, sözlerini şöyle noktaladı:

“Birimlerimiz var. Bunlardan Sağlık Birimi, hasta ve hasta yakınlarına yardımcı olduğumuz birim. Sosyal Hizmetler Birimi, Sosyal Projeler yürüttüğümüz birimimiz. KAYED Akademi birimimiz, bütün eğitim organizasyonlarını gerçekleştirdiğimiz birim. Gönüllü Kazanım Birimimiz ise gönüllülere ulaştığımız ve onların birimlere dağılımını sağlayan bir birim. Gönüllü sayımızı arttıkça Türkiye’de bütün illere ulaşmış olacağız. Yine boş durmadık, derneğimizin sesi olan Medikan Gazetesi’ni çıkarmaya başladık. Bunun haricinde web sitelerini oluşturduk. www.kayed.org ve www.gazetemedikan.com ile sanal dünyada, reelde ise gazetemizle birçok insana ulaşmış olacağız. Tabi bunları yaparken ekip gerekli, tek başına olmuyor. Bu ekip 9 değil 19 olsa da 29’u isteyebileceğimiz bir ekip çalışması olmalı. Allah’ın izniyle dernek olarak çalıştıkça hep birlikte çok daha güzel işler başaracağız.”

Kaynak: ( Ajans23 Haber Merkezi) - Ajans23 Haber Ajansı Editör:
 
Etiketler:
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Alıntı Yazarlar
İstanbul
Hafif Yağmur
Güncelleme: 20.02.2018
Bugün
- 11°
Çarşamba
- 12°
Perşembe
- 10°
İstanbul

Güncelleme: 18.02.2018
İmsak
06:21
Sabah
07:48
Öğle
13:25
İkindi
16:19
Akşam
18:50
Yatsı
20:10
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
46
41
4
4
14
22
2
Galatasaray
44
47
6
2
14
22
3
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
5
9
8
22
8
Göztepe
33
35
7
6
9
22
9
Kasımpaşa
29
34
9
5
8
22
10
Yeni Malatyaspor
28
24
8
7
7
22
11
Bursaspor
27
31
9
6
7
22
12
Akhisarspor
27
28
9
6
7
22
13
Gençlerbirliği
25
29
9
7
6
22
14
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
16
3
3
22
Arşiv Arama
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı