Bugün - 26 Haziran 2017 Pazartesi
Elazığ 35°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlarınız İçin
Yeni Üye
Gündem Trafik Kazası Dernek&Vakıf Elazığspor Siyaset Eğitim Resmi Kurumlar Asayiş İlçeler İş İlanları Sizden Gelenler Diğer »
Yazar Detayları

ÇAĞDAŞ YURT

ÇAĞDAŞ YURT - Geleceğimiz Tehdit Altında Mı?

Geleceğimiz Tehdit Altında Mı?
Yazı Tarihi: 19 Şubat 2015 Perşembe

         2008’de yaşanan Küresel Mali Kriz ve onu izleyen duraklama, ülkemizde 2001 krizinden kalma toplum dokusunu bozan ve ekonomik sürdürülebilirliğini tehlikeye atan eşitsizliği iyice körüklemiştir. Zengin nüfusun sayısı git gide artarken yoksullar ise zorluklarla boğuşmaktadır. Zenginlerin varlığı artarken orta direğin ve alt gelir gruplarının da varlığı artsaydı mesele kalmayacaktı. Ancak bu gruplar yerinde sayarken veya varlıklarını kaybederken sermaye grupları 243 kat büyüdü.

          Ülkemizde yaşanan büyük dengesizliğin ne gibi yararlar açtığı bize korkutucu örnekler sunmaktadır. Ne yazık ki tablo parlak değil. Bir tarafta üst gelir grupları şehir dışlarında duvarlı, bekçili sitelerde yaşarken, sayısız düşük ücretli hizmetkârlar kendilerine el pençe divan durur. Ancak bu durumu “berbat” algısıyla ele almıyorum. Çünkü zengin düşmanlığı algısıyla konuya yaklaşmıyorum. Hatta doğru kurallar ve üretim ile dizayn edilmiş piyasa ekonomisinin büyüme ve kalkınmanın ana unsurları içerisinde yer aldığını düşünüyorum. Böyle düşünürken de şu gerçeği görmezden gelemezdim: Düşük gelir dilimiyle aile hayatı sürenlerin karşı karşıya kaldığı yetersiz beslenme, işini ve evini kaybetme korkusu, emeklilikte geçinme endişesi, çocukların eğitimi gibi sorunlar iş yerinde üretkenliği düşürmektedir. Acil ihtiyaçlar için yeterli paraya sahip olmamanın yarattığı stres kişileri yaptıkları işten uzaklaştırmaktadır.

           Eğitime gelince; iyi bir eğitim almak giderek daha fazla kişinin, ailesinin desteğine ve eğitim düzeyine bağlı hale gelmiştir. Günümüzde iyi bir üniversiteye gidebilmek için çok iyi bir ilk ve ortaöğrenim gerekmektedir. Memur ve diğer alt gruplarının çocukları için ilk ve ortaöğrenim bedellerini ödeme gücü yoktur. Bir zamanlar zenginlerin ve yoksulların çocukları aynı devlet okullarında okuyabilmekteyken, artık iki kesim gerek okullar gerekse yaşanan muhitler açısından git gide birbirinden uzaklaşmaktadır. Yoksul sınıflarda suç ve şiddet daha yaygın olmakta ve sağlık, kişisel gelişim, eğitim başarısı gibi faktörler de yetersiz kalmaktadır. Varlıklı ailelerin çocukları iş hayatına atıldıklarında ailelerinin çevresi ve ilişkileri dolayısıyla başarı şansları yükselmektedir. Böylece gelir düzensizliği aynı zamanda fırsat eşitsizliğine de yol açmaktadır. Fakir ve eğitimsiz bir ailede doğan çocuğun; varlıklı, eğitimli ve geniş çevreye sahip bir ailede doğan çocuğa nazaran başarı şansı ne olabilir ki? Eğitimsizliğin hüküm sürdüğü ülkelerde gelir düzensizliği fırsat eşitsizliğine yol açmakta, bu da ileriki yıllarda eşitsizliği daha da artırma tehdidi ile bizi karşı karşıya bırakmaktadır.

            Ekonomik sıkıntılardan ötürü orta sınıfı oluşturan memurlar, ücretliler, esnaf ve sanatkârlar, serbest meslek sahipleri de zarar görmüş olmakla birlikte en derin yara alanlar işlerini kaybedenler olmuştur. İşsizlik en yoğun biçimde üniversite mezunları arasında görüldüğü için gençler okumaya devam etmektedirler. Yarına olan güvensizlikleri artmakta ve tek başlarına yaşamlarını sürdüremediklerinden  ailelerinin yanına dönüp evliliklerini ertelemek zorunda kalmaktadırlar.

            Son olarak kabaca ifade edecek olursak, zengin olmanın iki yolu vardır: Üretmek veya başkasının ürettiğini elinden almak. Birinci yol topluma katkı vermekteyken ikincisi toplumdan alır götürür. Ülkemizde ve Elazığımızda hangi durumun yaşandığını bir sonraki yazımızda paylaşmak dileğiyle…

 

Çağdaş Yurt Kimdir?

          1988 yılında Merkez/Elazığ’da dünyaya geldi. İlköğretimi Tevfik Yaramanoğlu İ.Ö.Okulunda, Ortaöğrenimini 2002-2006 yılları arasında Elazığ Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lisans diplomasını ise Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden 2011 yılında aldı.

            Ortaöğrenim yıllarında lisede ve çeşitli spor kulüplerinde, üniversite yıllarında ise Mülkiye Spor Kulübü’nde basketbol oyunculuğu yaptı. 2008 yılında Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı seçilerek Fakültesini temsilen Ankara Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nde yer aldı. Bilimsel, kültürel ve sportif sayısız organizasyonda aktif görev alan Çağdaş Yurt, 2012 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’de Türkiye 10.’su olma başarısı gösterdi.

            Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yönetici veya üye olarak bulunan ve bir dönem SGK Elazığ İl Müdürlüğü’nde denetmenlik görevi icra eden Yurt, halen Ankara’da ikamet etmekte ve bir kamu kurumunda kariyer meslek mensubu olarak görev yapmaktadır.

           

   19/02/2015 Ankara

 
İletişim E-Posta: - Telefon: Okunma Sayısı: 1501
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz

halil turşu()
öyle bir yazı ki gerçekten gözlerim doldu!! neden, neden dedim? düşündüm sonra bi sigara yaktım! gözlerim doldu kardeş
Gönderilen Tarih - 10 Mart 2015 Salı (00:39)  

Diğer Yazıları

GEMİYE YENİ KAPTAN (Mehmet Altıparmak)
SEÇİN’den SEÇİM’E
Kimi Seçmeliyiz? Siyasetçi mi? Milletvekili mi?
Geleceğimiz Tehdit Altında Mı?
Diğer Yazarlar

GEMİYE YENİ KAPTAN (Mehmet Altıparmak)
BU BÜYÜK TARAFTARA ŞAMPİYONLUK YAKIŞIR…
UYURSAN BİTERSİN ELAZIĞ (FARKINDAMIYIZ)
Tütmesi Gereken Ocak Nerde?
O’NUN ARDINDAN
DEPREMDE GÜVENDE OLMAK İSTEYENLER
İş İlanları

Facebook
Yazarlar
ÇAĞDAŞ YURT
GEMİYE YENİ KAPTAN (Mehmet Altıparmak)
       Elazığsporumuz, milenyu...
YUSUF DANIŞ
BU BÜYÜK TARAFTARA ŞAMPİYONLUK YAKIŞIR…
             &n...
FETHİ AHMET FIRAT
O’NUN ARDINDAN
      İnsanı yeniden inşa etm...
Furkan KARAHÜSEYİNOĞLU
UYURSAN BİTERSİN ELAZIĞ (FARKINDAMIYIZ)
Bazen gerçekten bazı şeylerin değiştiğini h...
HIDIR DÜZKAYA
Tütmesi Gereken Ocak Nerde?
Yeni bir bayram, yine memleketimde ve ailemin kana...
Kürşat Esat ALYAMAÇ
DEPREMDE GÜVENDE OLMAK İSTEYENLER
6306 sayılı kanunun vatandaşa bakan yönü...
PTT 1.Lig Puan Durumu
 
Hava Durumu ( Elazığ )
Bugün
14°°C - 35°°C
Salı
16°°C - 37°°C
Çarşamba
20°°C - 39°°C
Perşembe
21°°C - 40°°C
Namaz Vakitleri ( Elazığ )

İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
03:0004:5312:3316:2620:0021:43

26 Haziran 2017 Pazartesi
Tarihte Bugün
1945 - Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e katılışı.
1924 - Yaprak aşısının bulunması.
2006 - Uyuşturucu ile mücadele günü.
Kim Kimdir
Günün Sözü
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.
(HZ.EBUBEKİR (R.A))
Arşiv Arama
Twitter

Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlarınız İçin
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(113 Online) 0,11ms